Strona głównaMotocykleLusterka motocyklowe — regulacje prawne, o których powinien wiedzieć każdy motocyklista!

Lusterka motocyklowe — regulacje prawne, o których powinien wiedzieć każdy motocyklista!

-

Bezpieczeństwo odgrywa coraz ważniejszą rolę w świecie motocyklowym — zarówno wśród motocyklistów, jak i producentów jednośladów. Nieco starsi kierowcy i miłośnicy youngtimerów zapewne doskonale wiedzą, jak sprawdzają się układy hamulcowe czy zawieszenie w maszynach wyprodukowanych kilka dekad temu. Motocykle były mocne i szybkie, jednak ich konstrukcja nie pozwalała na bezpieczne korzystanie z osiągów i pełnych możliwości pojazdu. Całe szczęście to się zmienia, a współcześnie produkowane jednoślady — nawet te z niższej półki cenowej — same w sobie nie zagrażają już kierowcy. Ważnym elementem każdego motocykla są lusterka motocyklowe, które pozwalają na dynamiczną zmianę pasa ruchu i inne manewry na drodze. Aż trudno uwierzyć, że przez pierwsze kilkadziesiąt lat nie montowano ich na pokładzie jednośladów. W tym materiale przybliżymy ci regulacje prawne, które powinieneś mieć na uwadze podczas wyboru nowych lusterek do swojego motocykla.

Lusterka motocyklowe — co przewiduje homologacja?

Każdy pojazd poruszający się po polskich drogach podlega homologacji, więc również lusterka motocyklowe — zarówno sam produkt, jak i sposób jego montażu — muszą spełniać szereg regulacji prawnych. Ich umiejscowienie nie jest ściśle określone, jednakże lusterko motocyklowe musi być zamontowane w punkcie nieograniczającym widoczności kierowcy (chodzi zarówno o wysokość, jak i szerokość). Takie wytyczne z jednej strony budzą dezorientację wśród motocyklistów, a z drugiej dają duże pole manewru podczas montażu. Kolejna kwestia, którą reguluje polskie prawo, to ich stan techniczny — lusterka nie powinny posiadać uszkodzeń i zabrudzeń, które mogłyby ograniczyć widoczność.

Wielu motocyklistów decyduje się na lusterka motocyklowe z kierunkowskazami. Warto pamiętać, że w ich przypadku podczas montażu należy stosować się do wytycznych dotyczących zarówno lusterek, jak i kierunkowskazów. Może to rodzić pewne komplikacje podczas montażu w niestandardowym miejscu (np. podczas budowy customa i montażu na ramie lub zawieszeniu), jednak kupując zwykłe lusterka na kierownicę, nie powinno być z tym żadnego problemu podczas przeglądu lub kontroli drogowej. Wybierając lusterka motocyklowe do kierownicy, sprawa wygląda podobnie — montując homologowany produkt, nikt nie powinien mieć zastrzeżeń.

Lusterka do motoru — oznaczenia

Szukając nowych lusterek w sklepie motocyklowym, warto zwrócić uwagę na oznaczenia — może się okazać, że wymarzony model nie spełnia wymogów polskiej homologacji, bo jest przeznaczony np. do jazdy po torach zamkniętych. Możliwość korzystania z lusterek motocyklowych po drogach publicznych daje międzynarodowy znak homologacji, który składa się z 3 elementów — litery E i oznaczenia państwa udzielającego homologacji (zamkniętych w okręgu), numeru homologacji oraz cyfry rzymskiej od I do VII, która określa klasę lusterka. W tym momencie pragniemy cię uspokoić — w każdym dobrym sklepie motocyklowym sprzedawca udzieli ci informacji, czy dany produkt spełnia wymogi homologacji drogowej. Nie mniej jednak warto mieć świadomość, że nie wszystkie lusterka do motoru nadają się do jazdy po drogach publicznych.

Lusterka motocyklowe znajdziesz w I’M Inter Motors i na imready.eu

Duży wybór lusterek motocyklowych — podstawowych, z kierunkowskazami i do kierownicy — znajdziesz w I’M Inter Motors, największej sieci sklepów motocyklowych w Polsce, i na imready.eu. W parze z szerokim asortymentem części zapewniających bezpieczeństwo na drodze idzie szereg korzyści zakupowych, na które może liczyć każdy motocyklista. Darmowa wysyłka, bezpieczne płatności online i możliwość darmowego zwrotu towaru do 60 dni to dopiero początek udogodnień. Odwiedź jeden z 35 sklepów stacjonarnych I’M Inter Motors lub wejdź na imready.eu i wybierz lusterka motocyklowe dopasowane do twoich potrzeb.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE

OSTATNIE POSTY