Dbanie o opony zimowe i letnie jest bardzo ważne. Prawidłowa konserwacja opon pozwoli służyć naszemu ogumieniu przez wiele lat. Dzięki pielęgnacji opon samochodowym odpowiednimi środkami czyszczącymi, chronimy je przed brudem, szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych oraz kurzem. Natłuszczenie opony pozwoli na zwiększenie jej żywotności, dzięki czemu dłużej będziemy cieszyć się jej pełnymi właściwościami, natomiast pielęgnacja nie ma już sensu, w przypadku kiedy opona jest starsza niż 5 lat, gdyż nawet najlepsze kosmetyki nie pozwolą przywrócić takiej oponie dawnych atrybutów. .
Jak prawidłowo konserwować opony?
Warto pamiętać, że o zadbanej oponie nie świadczy tylko jej zewnętrzny wygląd, odpowiednie ciśnienie lub głębokość nośnika. Aby uniknąć dodatkowych, niepotrzebnych kosztów, konserwację opon warto połączyć z innymi usługami, które są wykonywane na oponach sezonowo, jak np. wymiana opon letnich na zimowe czy zimowych na letnie. Na proces pielęgnacji opon składa się również ich odpowiednie użytkowanie. Oznacza to, że właściwe ogumienie powinno być stosowane w odpowiednim sezonie, czyli opony letnie w okresie letnim, opony zimowe – zimą lub całoroczne w ciągu całego roku.
Czynności, które możemy wykonać sami, to prawidłowe czyszczenie opon. Teraz podpowiemy Ci jak zrobić to prawidłowo:
- Pierwszy etap, to pozbycie się wszelkich zabrudzeń. Należy spłukać opony wodą (najlepiej pod ciśnieniem) aby dokładnie pozbyć się kamyków z bieżnika, liści i błota.
- Drugi etap to właściwe mycie opon. Warto zaopatrzyć się w gąbkę, dzięki której dokładnie umyjemy oponę czy też w specjalistyczne produkty do jej czyszczenia.
- Ostatnim etapem jest spłukanie opony (z piany, jeśli używamy specyfików) i zabezpieczenie jej środkiem konserwującym.
Należy pamiętać, że jest to podstawowa pielęgnacja opony. Jeśli chcemy zadbać o nią lepiej, to należy skorzystać z usług profesjonalnej firmy. Jeśli nie mamy miejsca w garażu czy w piwnicy na przechowywanie opon poza sezonem, z pomocą przychodzi taka usługa jak hotel oponiarski (czyli przechowywanie opon). Jeśli natomiast nasze opony są już bardzo zniszczone, należy przeprowadzić ich recykling.
Jak rozróżnić oponę letnią od zimowej?
Wiele osób często ma problem z rozróżnieniem czy opona samochodowa jest letnia, a może przystosowana na sezon zimowy. Odpowiedź ta jest bardzo ważna w kontekście odpowiedniej pielęgnacji opon. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, dzięki którym rozróżnisz opony letnie od zimowych.
- Pierwszym parametrem jest mieszanka – opony zimowe są zbudowane z innej mieszanki, która w niskich temperaturach nie twardnieje, w przeciwieństwie do mieszanki stosowanej w oponach letnich,
- Drugi ważny element to bieżnik – opony letnie mają zazwyczaj więcej kanałów wzdłuż bieżnika, a jego powierzchnia jest bardziej gładka, ma mniej nacięć, natomiast w oponie zimowej najczęściej występuje jeden lub dwa kanały główne, które połączone są z poprzecznymi rowkami, mają także więcej falowanych nacięć, czyli tzw. lamel,
- Opony zimowe są oznaczone skrótem M+S oraz symbolem śnieżynki, która występuje często w ramce w kształcie gór.
Szczegółowa konserwacja opon letnich
Prawidłowe mycie opon letnich zaczyna się od dokładnego przemycia letnią wodą z dodatkiem szamponu samochodowego (podobnie postępuje się z felgami – szczególną uwagę należy poświęcić zakamarkom). Następnie felgi oraz opony dokładnie płuczemy czystą wodą i wycieramy do sucha. Konserwacja opon letnich odbywa się przy użyciu specjalnego mleczka lub pianki na bazie silikonu. Felgi dobrze jest zabezpieczyć pastą lub mleczkiem, a uporczywe zabrudzenia, np. ze smoły, usuwa się z lakieru przy użyciu szmatki nasączonej w benzyną ekstrakcyjną.
Prawidłowa konserwacja opon zimowych
Na początku opony zimowe należy dokładnie wyczyścić. Do tego celu używa się specjalnych środków czyszczących bez wosków, benzyn i innych silnych chemikaliów. W przypadku pielęgnacji opon zimowych szczególną uwagę należy poświęcić na pozbycie się resztek soli, które mogą pozostać na samych oponach lub na felgach. Dużo uwagi należy więc poświęcić także pielęgnacji felg. Konserwacja opon zimowych wygląda podobnie jak konserwacja opon letnich – używa się do tego celu mleczka lub pianki na bazie silikonu.
Dla wielu kierowców konserwacja opon nie jest czynnością oczywistą, jednak warto o nim pamiętać, gdyż zaniedbane ogumienie szybko traci właściwości jezdne, a guma szybciej ulega zniszczeniu. Odpowiednio zakonserwowane opony charakteryzują się dłuższą żywotnością, a kierowca może dłużej cieszyć się ich pełnymi właściwościami.
Wypożyczalnia samochodów Rzeszów – alternatywne rozwiązanie
Jeśli nie potrzebujesz swojego prywatnego samochodu i chcesz zostawić wymianę eksploatacyjną pojazdu fachowcom, to warto skorzystać z wypożyczalni samochodowej. Dostajesz czysty, sprawny i bezpieczny samochód, którym możesz pokonywać setki kilometrów bez żadnych dodatkowych kosztów naprawy, wymiany opon itp. Jest to świetna alternatywa dla firm, które nie chcą kupować flotowych pojazdów. Dowiedz się jak w prosty sposób wypożyczyć samochód dostawczy w wypożyczani i rozliczyć podatek VAT od wynajmu.