Strona głównaInneJakie samochody hybrydowe typu plug-in są warte uwagi w 2022 roku?

Jakie samochody hybrydowe typu plug-in są warte uwagi w 2022 roku?

-

Auta hybrydowe plug-in pojawiają się na polskich drogach coraz częściej. Są to pojazdy, które posiadają baterie umożliwiające ładowanie ich bezpośrednio z sieci elektrycznej. Jest to ogromna zaleta w porównaniu do klasycznych hybryd, które mogą być ładowane jedynie w trakcie jazdy poprzez energię kinetyczną lub pracę silnika spalinowego. Na jakie pojazdy w technologii plug-in szczególnie warto zwrócić uwagę w 2022 roku? Podpowiadamy.

Kiedy warto kupić samochód typu Plug-in Hybrid?

Samochód typu Plug-in Hybrid to rozwiązanie, które wpisuje się idealnie w potrzeby osób, które pokonują dzienne trasy do około 50 kilometrów. Zgodnie z danymi GUS średni dzienny przebieg samochodów wynosi poniżej 40 km, więc można powiedzieć, że przeciętny kierowca wpisuje się w te normy doskonale. Nie licząc oczywiście różnych wyjazdów na wczasy lub na długie weekendy. Wynika to z prostej przyczyny – auta typu Plug-in Hybrid na elektrycznym silniku uzyskują zasięgi około 50 km. Po całym dniu jazdy możemy więc podłączyć nasz pojazd do gniazdka w domu, aby następnego dnia ruszyć na trasę i nie martwić się o koszty związane z zakupem paliwa. Energia elektryczna jest dużo tańsza, a koszty mogą być jeszcze niższe jeśli produkujemy prąd w domu, a więc posiadamy domową instalację fotowoltaiczną.

Nie oznacza to oczywiście tego, że auto typu Plug-in Hybrid nie nadaje się na długie podróże. Dzięki coraz większej dostępności stacji ładowania nie jest to żadnym problemem. Docierając do miejsca przeznaczenia można zatrzymać się w miejscu ładowania, aby poświęcić zaledwie kilka godzin na pełne załadowanie znajdującej się w pojeździe baterii.

Ford Kuga Plug-in Hybrid

Ford Kuga to SUV, który wyróżnia smukła sylwetka oraz wysokiej jakości materiały wykończeniowe. To auto, które sprawdza się świetnie zarówno w mieście, jak i doskonale radzi sobie na bezdrożach. Dzięki niewielkim gabarytom możliwe jest bezproblemowe zaparkowanie nawet w zatłoczonym mieście, a wysokie zawieszenie pozwala na bezpieczne pokonywanie nawet dużych krawężników.

W wydaniu Plug-in wyróżnia się wygodą użytkowania. Bez trudu możemy załadować go zarówno w domu, jak i na publicznych stacjach ładowania. Zasięg elektryczny pojazdu wynosi 56 km. W Fordzie Kuga mamy do dyspozycji dwa źródła napędu. Jest to 2,5-litrowy silnik spalinowy oraz elektryczny. Oba zapewniają moc 225 KM. Kierowca decyduje o tym w jakim trybie podróżuje. Wystarczy wybrać odpowiednią opcję na desce rozdzielczej, aby korzystać z zasilania elektrycznego lub silnika benzynowego. Możliwa jest także praca w trybie EV Auto w trakcie której następuje efektywne połączenie działania obu źródeł energii. Kierowca także decyduje o tym czy w trakcie jazdy używać silnika spalinowego do ładowania akumulatora. Natomiast w warunkach domowych można skorzystać z ładowarki Ford Connected Wallbox. Dzięki niej można dokonać ładowania w zaledwie 4 godziny.

Ford Explorer Plug-in Hybrid

Ford Explorer to SUV, który przy pierwszym kontakcie robi ogromne wrażenie. Wszystko za sprawą ponad 5-metrowej sylwetki. Wrażenie majestatyczności dopełniają 20-calowe koła. Ten samochód elektryczny to idealne rozwiązanie dla osób poszukujących solidnego SUV-a, który będzie dysponował dobrymi osiągami oraz wyróżniał się sportowym wyglądem. Nowoczesny silnik spalinowo-elektryczny, który można doładować z gniazdka powoduje, że jest to auto zarówno oszczędne, jak i bardzo dynamiczne. Luksusowe wyposażenie w postaci 7 skórzanych siedzeń, systemu multimedialnego oraz kompletu asystentów kierowcy jest dostępne bez dopłaty. Oprócz tego w standardzie znajduje się także panoramiczny dach.

Według danych producenta, zasięg Forda Explorera w trybie elektrycznym wynosi 48 km, co jest bardzo dobrym wynikiem w porównaniu do pozostałych aut typu Plug-in Hybrid. W zupełności wystarczającym na przeciętne potrzeby związane z dojazdem do pracy i na zakupy do lokalnego sklepu. Podobnie jak w przypadku modelu Kuga możemy korzystać z możliwości ładowarki Ford Connected Wallbox, która załaduje baterię w naszym aucie do pełna w 3 godziny. Nic jednak nie stoi jednak na przeszkodzie, aby załadować bezpośrednio z gniazdka 230 V. Ładowanie w takim przypadku potrwa dwa razy dłużej, a więc około 6 godzin.

Forda Explorer to auto wyposażone w szereg zaawansowanych systemów bezpieczeństwa, które wspomagają kierowcę w trudnych sytuacjach na drodze. Pre-Collision Assist to świetne rozwiązanie, które sprawdza się podczas jazdy w warunkach miejskich. Wspiera kierowcę, informując o dźwiękowo oraz wizualnie o niebezpieczeństwie. Pomaga tym samym uniknąć kolizji z pieszymi i rowerzystami, a także zareaguje w momencie, gdy samochód przed nami niespodziewanie się zatrzymał. Nie zabrakło także dobrze znanego rozwiązania w postaci Lane Keeping Aid, który pozwala utrzymać pas ruchu oraz innowacyjnego rozwiązania w postaci Traffic Sign Recognition. System ten rozpoznaje znaki drogowe i informuje kierowcę o ograniczeniach prędkości. Natomiast Driver Alert to ciekawa funkcja ostrzegająca o zmęczeniu i potrzebie zrobienia sobie przerwy od jazdy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE

nawigacja do samochodu

Jaka nawigacja do samochodu?

0
Nawigacja samochodowa przydaje się od czasu do czasu niemal każdemu kierowcy. Nieliczni tradycjonaliści korzystają jeszcze z map papierowych, ale używanie ich jest niewygodne i...

OSTATNIE POSTY