Sytuacja, w której samochód nie odpali przez rozładowany akumulator, zdarza się niemal każdemu kierowcy. Zapraszamy do lektury, w której wyjaśniamy jakie prostowniki polecacie najczęściej według aktualnego rankingu, jakie rodzaje są dostępne na rynku, czym się charakteryzują.
Prostownik samochodowy – jakie jest jego przeznaczenie?
Prostownik służy do ładowania akumulatora w samochodzie, który może się rozładować z wielu przyczyn: pozostawienie grającego radia lub włączonych świateł w samochodzie przez kilka lub kilkanaście godzin, codzienne używanie samochodu tylko na krótkie dystanse, niepozwalające na naładowanie akumulatora lub mrozy w zimie, przez które akumulator pobiera więcej prądu niż w czasie dodatnich temperatur. W przeważającej większości przypadków brak możliwości odpalenia samochodu to nie uszkodzenie akumulatora, a „tylko” jego rozładowanie. Wystarczy wtedy nawet na pół godziny – godzinę podpiąć do niego prostownik samochodowy. Jakie rodzaje tego urządzenia można kupić?
Rodzaje prostowników samochodowych
Jaki sprzęt wybrać z całej masy dostępnych na rynku prostowników? Warto zacząć od zapoznania się z najpopularniejszymi rodzajami:
- standardowe – posiadają transformator; jest to najbardziej powszechne rozwiązanie dla samochodów osobowych, również z powodu przystępnych cen.
- impulsowe – ze względu na brak transformatora są kompaktowych rozmiarów, a czas ładowania akumulatora jest wyjątkowo krótki.
- mikroprocesorowe – bezpieczne dla akumulatora, ponieważ wyłączają się automatycznie po pełnym naładowaniu, posiadają także dodatkowe zabezpieczenia.
- trakcyjne – przeznaczone do ładowania większych pojazdów bądź zużywających dużo prądu jak np. samochody elektryczne, kampery, wózki widłowe.
- prostowniki z rozruchem – wygodne i szybkie w działaniu, ponieważ nie wymagają pełnego naładowania, by ruszyć i wyciągania akumulatora z auta. Jest to rozwiązanie doraźne, a w zależności od długości przebytej trasy, może zaistnieć potrzeba pełnego naładowania akumulatora po odprowadzeniu samochodu pod dom. W zależności od posiadanego pojazdu należy się zastanowić jaki prostownik z rozruchem wybrać – do dużej ciężarówki nie będzie nadawał się ten sam model, co do osobówki.

Jakie prostowniki polecacie? Który wybrać do swojego samochodu?
Prostownik powinno się dobierać do danego typu akumulatora, a więc również rodzaju pojazdu. Do motocykli przeznaczone są prostowniki o napięciu 6V, do samochodów osobowych 12V, a dużych maszyn rolniczych bądź aut ciężarowych 24V. Zwrócić uwagę należy na posiadany wariant akumulatora, np. prostowniki transformatorowe nadają się tylko do akumulatorów kwasowo – ołowiowych. Kolejnym parametrem, który trzeba sprawdzić, jest napięcie wyjściowe prostownika – powinno być zgodne z napięciem akumulatora. Następną kwestią jest dobór prostownika z odpowiednim prądem ładowania skutecznym (jest również prąd ładowania szczytowy, czyli maksymalny, często podawany na opakowaniach, ale to nie nim należy się kierować podczas wyboru!), ma on wynosić 1/10 pojemności akumulatora. Dla wielu osób nie bez znaczenia jest wielkość urządzenia – prostownik mikroprocesorowy można bez problemu wozić stale w samochodzie, natomiast model z rozruchem nie będzie możliwy do przewożenia non stop w bagażniku, z powodu dużych rozmiarów. Zastanawiając się jaki prostownik do akumulatora wybrać, warto zwracać głównie uwagę na powyższe parametry, aby nie uszkodzić trwale akumulatora lub nie przyczynić się do jego pogarszającej się kondycji. Najczęściej polecanymi modelami prostowników samochodowych przez użytkowników serwisu skąpiec.pl z 2019 r. są: Einhell CC-BC 6M, Yato YT-8301, Einhell CC-BC 15M, Yato YT-8304, Dedra DEP010, natomiast na miejscu 18. w zestawieniu znalazł się prostownik Absaar 11A 12V w bardzo przystępnej cenie 35 zł.