Strona głównaPoradyJak zarejestrować i ubezpieczyć nową przyczepkę samochodową?

Jak zarejestrować i ubezpieczyć nową przyczepkę samochodową?

-

Po zakupie przyczepki warto sprawdzić, czy jest w prawidłowy sposób ubezpieczona oraz zarejestrowana. Należy pamiętać, że w polskim prawie przyczepka jest traktowana jako osobny pojazd, dlatego musi posiadać osobną rejestrację oraz polisę OC. Nie są to skomplikowane czynności, dlatego w poniższym artykule przedstawiono, w jaki sposób załatwić wszystkie potrzebne formalności.

Jak zarejestrować przyczepę?

Po zakupieniu nowej przyczepy należy przeprowadzić jednorazowy przegląd, który jest bezterminowy. Po dokonaniu przeglądu musimy dokonać rejestracji w Wydziale Transportu i Komunikacji na podstawie odpowiedniego wniosku, dowodu własności, czyli faktury, bądź umowy kupna oraz zezwolenia na użytkowanie.

Po złożeniu wniosku zostaje wydany dowód rejestracyjny oraz zalegalizowana tablica rejestracyjna. Ceny rejestracji przyczepki są stałe i wynoszą odpowiednio:

 • koszt dowodu rejestracyjnego wynosi 54 zł;
 • koszt tablic rejestracyjnych do przyczepy to 40 zł;
 • koszt kompletu znaków legalizacyjnych wynosi 12,50 zł;
 • czasowe pozwolenie kosztuje 13,50 zł;
 • koszt opłaty ewidencyjnej to 1,50 zł.

 Jeżeli przed zarejestrowaniem przyczepy musimy ją przenieść pod nasz adres, należy dokonać zakupu tymczasowej rejestracji, która jest ważna przez 30 dni. 

Jak ubezpieczyć przyczepę?

Ubezpieczenie przyczepki jest naszym obowiązkiem. Należy pamiętać, aby w momencie zarejestrowania przyczepy zakupić OC. Jest to niezbędne do odbioru dowodu rejestracyjnego.

Kwota ubezpieczenia jest uzależniona od posiadanej historii ubezpieczeniowej, wyboru Towarzystwa ubezpieczającego, ale przede wszystkim od ładowności przyczepki samochodowej. Posiadacze przyczepki nieprzekraczającej 750 kilogramów powinni się liczyć z wysokością ubezpieczenia na poziomie 40-50 zł. Im pojazd jest większy, tym kwota stosunkowo rośnie. Więcej informacji szukaj na stronie ubezpieczamy-auto.pl.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na cenę jest wiek naszego sprzętu. Im posiadamy nowszą przyczepę, tym kwota składki będzie niższa. Zawarcie umowy z ubezpieczalnią odbywa się w sposób stacjonarny. Obecnie nie jesteśmy w stanie zrobić tego za pośrednictwem internetu.

Do wykupienia polisy musimy przygotować następujące dane:

 • markę pojazdu;
 • rodzaj typu przyczepy; 
 • datę produkcji oraz pierwszej rejestracji;
 • numer rejestracyjny przyczepy;
 • dane osobiste jak imię, nazwisko oraz numer PESEL;
 • miejsce zamieszkanie właściciela;
 • datę wydania prawa jazdy;
 • historię naszych ubezpieczeń.

Podczas zakupu przyczepki używanej, możemy skorzystać z ubezpieczenia poprzedniego właściciela, do momentu końca ważności. Jednakże w takim przypadku polisa nie zostaje przedłużona automatycznie na kolejny rok. Jeżeli wykupujemy ubezpieczenie OC na siebie. W momencie wygaśnięcia polisy zostaje ona przedłużona automatycznie, chyba że wypowiemy umowę. Ważność ubezpieczenia obejmuje 12 miesięcy. 

Co obejmuje ubezpieczenie przyczepki?

Przyczepka musi być ubezpieczona, aby uniknąć wysokich kosztów w trakcie kolizji. Ubezpieczalnia wypłaca odszkodowanie OC w momencie, kiedy przyczepka była załączona do pojazdu, ale również w przypadku odłączenia. Do takiej sytuacji może dojść, kiedy w trakcie jazdy przyczepka odłączy się od samochodu, a następnie będzie się toczyła, powodując uszkodzenia.

Możemy skorzystać z ubezpieczenia również w momencie, kiedy przyczepka jest odłączona i przestawiamy ją ręcznie. Warto pamiętać, że brak polisy oprócz wysokich kosztów w momencie spowodowania wypadku może skutkować karą grzywny w wysokości do 930 złotych.

Rejestracja przyczepki oraz wykupienie ubezpieczenia OC, według polskiego prawa, dotyczy każdego właściciela. Brak polisy może skutkować karą grzywny, ale także wysokimi kosztami za poniesione szkody materialne oraz fizyczne w momencie kolizji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE

Gablota na medale i puchary

Gablota na medale i puchary – poznaj najlepsze rozwiązanie

0
Gablota na puchary prezentuje trofea w klubach sportowych, w instytucjach publicznych, jednostkach straży pożarnej, a nawet punktach gastronomicznych. Zastanawiasz się, w jaki sposób najlepiej wyeksponować...

OSTATNIE POSTY