Strona głównaPoradyJak czytać oznaczenia opon?

Jak czytać oznaczenia opon?

-

Kiedy zachodzi potrzeba wymiany opon na nowe, dylematem, jaki musi rozstrzygnąć kierowca, jest nie tylko ten, jakiej firmy oponę kupić, by była wytrzymała, „długowieczna” i spełniała wszelkie normy przewidziane dla jej użytkowania, ale też ten najważniejszy problem – jaki jest rozmiar opony pasującej do posiadanego przez niego samochodu. Każdy więc użytkownik czterech kółek powinien dobrze wiedzieć, jak czytać oznaczenia opon, bo dzięki temu dowie się, czy opona, której potrzebuje, ma odpowiedni rozmiar, a także tego, z jaką prędkością można na niej jeździć, czy ma nadaną homologację, również kiedy została wyprodukowana. Oznaczenia na oponach samochodowych są więc swoistym kodem, dającym się odczytać tylko wtedy, kiedy zna się jego poszczególne znaki i potrafi się je interpretować. Ktoś, kto po raz pierwszy patrzy na symbole opon, doświadcza konsternacji, nie potrafi bowiem niczego z nich wyczytać.

Jak czytać rozmiar opon? 

Jak już wspomnieliśmy, najważniejszym parametrem opony jest rozmiar, bo to on decyduje o tym, czy dana opona będzie odpowiednia do samochodu. Jak więc czytać rozmiar opon? To dość proste zadanie. Rozmiar, jego oznaczenie, znajduje się na bocznej krawędzi gumy i zapisywany jest w następującym formacie, np. 195/50 R15. Jeżeli więc użytkownik pojazdu kołowego spojrzy na podobny zapis i zapyta: jak czytać takie oznaczenia opon, należą mu się wyjaśnienia następujące: pierwsza liczba wyraża szerokość ogumienia podaną w milimetrach, druga to profil, który jest procentowym stosunkiem wysokości opony do jej szerokości. Litera określa typ opony, R oznacza oponę radialną czyli miękką. Należy tutaj dodać, że wszystkie opony przeznaczone do samochodów osobowych są oznaczone symbolem „R”. Trzecia liczba wyraża średnicę felgi, na której montuje się wybraną oponę. Warto zaznaczyć, że dane o rozmiarze opony można również znaleźć na słupku przy drzwiach kierowcy, w schowku, na klapce wlewu do paliwa oraz w instrukcji pojazdu. Tak ulokowane symbole, które są zawsze widoczne na oponach, pomagają w ich odnalezieniu, kiedy nie ma się pod ręką opon, bo z bliżej nieokreślonych przyczyn są poza warsztatem czy garażem. Skoro wiadomo już, jak czytać rozmiar opon, należy teraz zapytać, jak rozpoznać czy są one przeznaczone do jazdy w zimie czy w lecie? 

Oznaczenia opon zimowych

Popularne „zimówki” będą potrzebne zawsze w sezonie zimowym, kiedy drogi są oblodzone albo zasypane białym puchem. Oznaczenia na oponach zimowych odczytujemy bardzo prosto. Posiadają one na boku następujące litery i znaki: M+S (od ang. Mud + Snow, czyli, tłumacząc na język polski – Błoto + Śnieg). Ponadto widnieją tam symbole trzech szczytów z płatkiem śniegu wewnątrz – wszystko to jest na oponach bardzo widoczne, nie ma więc mowy o tym, że można te oznaczenia przeoczyć i pominąć. Może się zdarzyć, że zabraknie liter i znaków „M+S”, w tym wypadku jednak zawsze znajdzie się na oponie symbol z płatkiem śniegu. 

Oznaczenia opon letnich

O ile bardzo łatwo po oznaczeniach jest rozpoznać oponę zimową, o tyle w przypadku jej letniego odpowiednika sprawa wygląda już dużo gorzej.  Oczywiście jeśli opona nie posiada takiego oznaczenia, jakie ma „zimowka”, czyli symbolu śnieżynki, można założyć, że ma się do czynienia z oponą letnią. Czy na pewno tak jest? Być może brak śnieżynki wskazuje na oponę całoroczną, wielosezonową. Odnośnie opon letnich żadne przepisy nie nakazują wprowadzania konkretnych oznaczeń, symboli, wzorów itp. Do nieporozumienia w trakcie odczytywania symboli może przyczynić się wspominane już oznaczenie M+S. Zazwyczaj jest utożsamiane z „zimówkami”, ale nie zawsze tak jest.  Skrót „błoto i śnieg” wywodzi się z rynku amerykańskiego, gdzie oznaczał oponę, która powinna być stosowana w terenie błotnistym i zaśnieżonym, więc, teoretycznie, może się on pojawić na oponie letniej, bo terenów błotnistych nie brakuje ani w zimie, ani w lecie. Symbol taki widnieje np. na oponach przeznaczonych do samochodów terenowych. Jak więc czytać oznaczenia opon letnich? Jeżeli pojawią się wątpliwości co do tego, z jakim typem opony ma się do czynienia, najpewniejszym wyjściem z sytuacji jest zasięgnięcie opinii doświadczonego sprzedawcy. To bardzo proste rozwiązanie i najczęściej okazujące się tym najlepszym.

Oznaczenia opon wielosezonowych

Wspominaliśmy już, że często bardzo ciężko jest odróżnić oponę letnią od wielosezonowej. Jakie więc symbole widoczne na oponach podpowiedzą, z jakim typem mamy do czynienia? Teoretycznie każda opona, czy to zimowa, czy letnia, czy też wielosezonowa powinna mieć takie oznaczenia, które jednoznacznie wskazywałaby na typ opony, w praktyce jednak tak się nie dzieje. Oznaczenia opon wielosezonowych to np. napisy informacyjne – „all season”, „4 all season” lub symbole zmiennych warunków atmosferycznych np. śnieżynka i słońce, chmurka z deszczem itp.  Jednakże co zrobić, gdy podobnych napisów i symboli nie ma? Można wtedy sprawdzić model opon na stronie internetowej lub zapytać o niego doświadczonego sprzedawcy.

1 KOMENTARZ

  1. Ja mam BluEarth-A AE50 firmy Yokohama. Zwracam uwagę na etykiety. Zawsze też czytam opinie w necie. Przeglądam różne testy. To ważne dla bezpieczeństwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE

policja

Jazda bez prawa jazdy – co grozi?

0
Prawo jazdy obecnie nie jest wymaganym dokumentem podczas prowadzenia samochodu, ponieważ wystarczy nam jedynie dowód osobisty. Po jego zweryfikowaniu policjanci mogą sprawdzić nasze dane...

OSTATNIE POSTY