Handel samochodami to biznes, który przez ostanie 20 lat rośnie i przeżywa swoje apogeum. Po 2004 powstało mnóstwo komisów i pojawiła się bardzo duża konkurencja na tym rynku. W Polsce handlarz samochodami kojarzy się z kręconymi licznikami, zatajonymi wadami oraz składaniem kilku samochodów powypadkowych w jeden. Czy handel samochodami jest nadal opłacalny? Czy to bezpieczny biznes? Jak wygląda sprawa prawna – handel bez działalności, podatki i ubezpieczenia? Tego wszystkiego dowiesz się w naszym dzisiejszym artykule.
Handel autami jak zacząć?
Przede wszystkim, aby być w tym biznesie trzeba znać się na samochodach i jest to warunek konieczny. Bez dobrego obeznania w tym temacie będzie Ci się bardzo ciężko odnaleźć. Rynek samochodowy, a zwłaszcza rynek samochodów używanych ma to do siebie, że jest bardzo dużo oszustów i ludzi, którzy na każdym kroku będą podkładać Ci kłody pod nogi. Jeśli znasz się na samochodach to drugą rzeczą, którą powinieneś wiedzieć to miejsce gdzie szukać samochodów używanych. Do wyboru masz 3 opcje – sprowadzać z zagranicy, otworzyć punkt skupu samochodu lub kupować samochody w Polsce przeszukując internet.
Pierwsza opcja wydaje się być najpopularniejsza. W Polsce najczęściej sprowadzamy samochody z Niemiec. Odwiedzając niemieckie portale ogłoszeniowe widzimy, że ceny samochodów nie są wcale takie tanie. Zdarzają się dobre oferty, ale to za mało, aby zarobić konkretne pieniądze. Tutaj przydają się kontakty, większość osób handlujących współpracuje z autokomisami itd. Również przydadzą się umiejętności blacharskie, ponieważ właśnie auta po stłuczkach są bardzo tanie. Punkt skupu samochodów to biznes, który wymaga dobrej reklamy, ponieważ istnieje on praktycznie w każdym większym mieście. Za samochód oferujemy zazwyczaj 60-70% wartości rynkowej. Ostatnim sposobem to wertowanie internetu w poszukiwaniu okazji. Jest to bardzo czasochłonny proces, który zajmuje nie tylko czas, ale także posiada duże ryzyko. Często po samochód trzeba jechać po 100-150 km i nie zawsze samochód ten jest wart swojej ceny. Jeśli nadal zastanawiasz się jak zacząć handel autami to czytaj dalszą część naszego artykułu.
Samochody poleasingowe z Niemiec
Wyjazd w ciemno nigdy nie jest dobrym pomysłem, ponieważ możemy na tym stracić. Jak wspomnieliśmy wcześniej warto mieć kontakty i współpracować ze sprawdzonymi firmami. Samochody poleasingowe z Niemiec to świetna opcja, ponieważ zazwyczaj ceny są mocno poniżej ceny rynkowe, a samochody te są na bieżąco serwisowane w ASO. Wiele osób twierdzi, że samochody firmowe są zazwyczaj mocno “dojechane”, lecz nie jest to do końca prawdą.
Handel samochodami – jaki podatek?
Obsługa i rozeznanie podatkowe w Polsce nie należy do najprostszych rzeczy. Najprostszym sposobem będzie rozliczanie się za pomocą ryczałtu ewidencjonalnego. Posiada on jednak pewne limity nałożone na podatnika. Przychód firmy nie może przekraczać 250 tysięcy euro. Ile procent wynosi ryczałt? Handel samochodami jest opodatkowany w ryczałcie na 3 %. Kolejnym metodą będzie opłacenie VAT-u, aby lepiej to zrozumieć przedstawimy prosty przykład. Kupujesz i sprowadzasz samochód z Niemiec na kwotę 20 tysięcy złotych w celach dalszej odsprzedaży. Samochód sprzedajesz w cenie 30 tysięcy – po drodze ponosisz koszty wymiany paru części oraz koszty wymiany oleju, filtrów na pewną kwotę. Marża brutto zatem wynosi 10000 złotych. Masz prawo odliczyć VAT z faktur na zakupione części, a więc marża netto wynosi 10 tysięcy złotych pomniejszone o odliczony VAT z faktur.
Handel samochodami bez działalności
W Polsce założenie działalności gospodarczej jest bardzo proste, lecz schody zaczynają się na etapie rozliczania. Wiele czasu poświęcamy na rozeznanie w tym temacie, kombinujemy i wpadamy na pomysł, aby rozpocząć handel samochodami bez działalności. Pierwszym pytaniem, które musimy sobie zadać jest ilość samochodów jaką planujemy sprzedać w ciągu roku. Handel samochodami bez działalności jest bezpieczny, jeśli planujemy sprzedawać 2-3 auta rocznie. Większa ilość może już łapać się pod założenie działalności. Należy pamiętać, że konkurencja na tym rynku działa bez skrupułów i często są wysyłane donosy na ludzi, którzy handlują samochodami bez działalności gospodarczej.
Ile zarabia komis samochodowy?
Największe komisy w Polsce potrafią sprzedawać nawet 20 aut dziennie. Najszybciej jednak sprzedają się auta, których cena oscyluje w granicach 5-10 tysięcy złotych. Wiele komisów woli sprzedawać drobnice w postaci samochodów za 2-3 tysiące, ponieważ na te zawsze znajdzie się popyt.
Handel samochodami czy się opłaca?
Reasumując i odpowiadając na pytanie czy to się opłaca? Skoro nowe komisy powstają jak grzyby po deszczu to znaczy, że jest to biznes nadal bardzo opłacalny. Najwięcej zarobią komisy z dobrymi kontaktami. Jeśli jesteś blacharzem lub dobrym lakiernikiem to najlepszym i najbardziej opłacalnym sposobem będzie sprowadzenie samochodów po delikatnych stłuczkach, na takich samochodach są największe marżę.
Pamiętaj, że handel samochodami bez działalności jest nieopłacalny i ryzykowny. Założenie działalności pozwala na handel autami z niemiec w dużej ilości, przez co od razu maksymalizujemy swoje zyski. W internecie krąży wiele sposobów jak sprzedawać samochody bez działalności, lecz są one nielegalne i często narażają się na wysokie kary finansowe ze strony urzędu skarbowego, a nawet kary pozbawienia wolności.
Dużo się interesowałem tym biznesem jakiś czas temu i faktycznie jak się to obliczy to można zarobić bardzo mało, jeśli sie nie kupi po okazyjnej cenie
biznes jak biznes, na każdym zarobisz jak masz łeb na karku
Jak nie oszukujesz to za dużo nie zarobisz 😉 albo tak jak piszecie kontakty, kontakty i jeszcze raz kontakty