Strona głównaNaprawaDlaczego wycieraczki piszczą? – możliwe przyczyny i sprawdzone rozwiązania

Dlaczego wycieraczki piszczą? – możliwe przyczyny i sprawdzone rozwiązania

-

Piszczenie wycieraczek to jedna z najbardziej irytujących rzeczy, które mogą spotkać nas podczas jazdy samochodem. Potwierdzają to liczne zapytania, jakie kierowcy zadają w Internecie w tej kwestii. Co ważne – samo piszczenie piór nie musi wcale oznaczać potrzeby ich wymiany! Przyczyn wydawania przez nie dźwięków może być kilka. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się im bliżej i znajdziemy rozwiązania, które uratują nasze uszy od nieprzyjemnego skrzypienia i pisku wycieraczek w podróży.

Wycieraczki samochodowe, dzięki którym możemy lepiej widzieć drogę, czuć się w podróży bezpieczniej i mieć większą kontrolę nad tym, co dzieje się dookoła, to elementy wyposażenia pojazdu, których kondycja zależna jest od natężenia pracy oraz panujących warunków pogodowych. Włączamy je podczas ulewy, wichury czy śnieżycy, mając nadzieję, że zagwarantują nam czystość i przejrzystość szyb. Pióra jednak w pewnym momencie zaczynają zmagać się z różnymi problemami. Mogą rozmazywać zanieczyszczenia, niedokładnie ściągać wodę czy… wydawać niepokojące i denerwujące dźwięki – takie jak chociażby piszczenie i skrzypienie.

Nieprzyjemne efekty dźwiękowe wydawane przez włączone wycieraczki mogą mieć różne przyczyny. Czasami oznaczają wysoki stopień zużycia piór i konieczność ich wymiany. Bywa jednak, że powodów należy szukać gdzie indziej i w inny sposób spróbować sobie z nimi radzić.

Dlaczego wycieraczki samochodowe piszczą? – możliwe przyczyny

Jak już zostało wspomniane – przyczyn piszczenia wycieraczek może być kilka. Oto najczęstsze z nich:

  • zużycie wycieraczek – jak różne inne części wyposażenia auta, również wycieraczki mają swoją określoną żywotność. Jeśli dodać do tego ich ekspozycję na silne działanie warunków atmosferycznych, możemy być pewni, że prędzej czy później zaczną wydawać dźwięki wynikające z deformacji gumy przy piórze,
  • trudne do usunięcia przez wycieraczki zabrudzenia – na szybach samochodów mogą pojawić się trudne do usunięcia zabrudzenia, z którymi wycieraczki po prostu sobie nie poradzą. Wówczas będą się po nich przesuwać, wydając piski czy chrobotanie,
  • rdza pojawiająca się na ramionach wycieraczek – z korozją zawiasów ramion wycieraczek mamy do czynienia często, gdy auto parkowane jest pod gołym niebem bez zabezpieczenia. Może wówczas zdarzyć się, że podczas działania zaczną one skrzypieć,
  • nieprawidłowy układ wycieraczek – czasami bywa, że wycieraczki zmienią swoje ustawienie (na przykład pod wpływem silnego wiatru) i przylegają do szyby pod złym kątem. Może to powodować powstawanie pisku.

Niezależnie od przyczyny piszczenia wycieraczek samochodowych istnieją sposoby na pozbycie się go.

Piszczące wycieraczki – co z nimi zrobić?

Na piszczące wycieraczki są sposoby. Oczywiście to, jakiego użyjemy, będzie zależało od przyczyny pojawiającego się pisku.

Jeśli powodem wydawania przez wycieraczki dźwięków jest ich zużycie – powinniśmy zakupić i zamontować nowy zestaw piór. Zakupu dokonamy na przykład w sklepie motoryzacyjnym lub w Internecie. Nie powinniśmy również mieć problemów z ich wymianą. Zajmie nam ona maksymalnie kilka minut. Jeśli nigdy wcześniej nie wymienialiśmy wycieraczek – warto skorzystać z filmików tutorialowych dostępnych w sieci.

Jeżeli nasze wycieraczki skrzypią z powodu mocnych zabrudzeń na szybie, przeczyśćmy ją ręcznie przy użyciu gąbki i płynu myjącego. Ten szybki zabieg powinien pomóc.

Jeśli na zawiasach ramion naszych wycieraczek zauważyliśmy rdzę, możemy pozbyć się jej za pomocą gąbki i płynu, a następnie zaimpregnować je specjalnym środkiem antykorozyjnym. Z pewnością przyniesie to długotrwały efekt.

Jeśli natomiast nasze wycieraczki zmieniły kąt swojego ustawienia, wystarczy, że je ustawimy poprzez regulację kąta (powinien on wynosić 900) między piórem wycieraczki, a szybą czołową. Upewnijmy się też, czy ramiona są odpowiednio dociśnięte do szyby.

Wśród kierowców krąży jeszcze jeden life-hack, który może okazać się przydatny! Wielu kierowców, którzy zmagali się z piszczącymi wycieraczkami, pozbyło się problemu za sprawą szmatki oraz sprayu WD40. Po wyczyszczeniu piór wycieraczek wystarczy przetrzeć je nasączoną WD40 szmatką. Bardzo możliwe, że sposób ten zlikwiduje irytujące piszczenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE

Wymiana nagrzewnicy

Wymiana nagrzewnicy – jak to zrobić?

0
Niedziałająca nagrzewnica w samochodzie to duży problem. Jazda bez niej zimą jest może nie niemożliwa, ale z pewnością bardzo trudna. Może być wiele powodów,...
sposób na nieuczciwego mechanika

Sposób na nieuczciwego mechanika

CYLINDER HONOWANIE

Co to jest honowanie?

OSTATNIE POSTY