Strona głównaInneDeformacje tarczy hamulcowej – przyczyny

Deformacje tarczy hamulcowej – przyczyny

-

Każde uszkodzenie tarczy hamulcowej wpływa na pracę i skuteczność pracy hamulca. Jeśli zauważysz ślady korozji, pęknięcia czy defekty mechaniczne, to sygnał, że trzeba sprawdzić stan całego układu hamulcowego. Takie objawy najczęściej oznaczają konieczność wymiany tarcz i klocków hamulcowych oraz elementów z nimi współpracujących.

Uszkodzenia tarczy hamulcowej – najczęstsze przyczyny

Jest kilka powodów deformacji tarcz hamulcowych. Mogą one wystąpić podczas projektowania tarcz hamulcowych, na etapie produkcji, w trakcie transportu lub magazynowania. Jednak najczęstsze przyczyny ich uszkodzenia wynikają z:

  • nieodpowiedniego serwisu układów hamulcowych,
  • źle wykonanego montażu, przeprowadzonego niezgodnie ze wskazówkami z instrukcji serwisowej,
  • ignorowania zaleceń producentów dotyczących dokręcania śrub mocujących, 
  • brak wiedzy o sposobie i konieczności docierania nowego kompletu tarcz i klocków hamulcowych,
  • eksploatacja samochodu,
  • zła geometria kół, źle wyważone koła lub nieodpowiednio dobrane felgi.

Na stan hamulców źle oddziałuje m.in. przekroczenie dopuszczalnej temperatury pracy tarczy, nagłe schłodzenie lub niedostateczna wentylacja tarcz hamulcowych po serii mocnych hamowań, złe dopasowanie poszczególnych elementów. To wszystko może wydłużyć drogę hamowania, co ma bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo jazdy. 

Kiedy trzeba wymienić tarcze hamulcowe?

Stan tarcz hamulcowych sprawdza się zwykle przy okazji wymiany klocków hamulcowych. Głównym kryterium oceny ich zużycia jest pomiar ich grubości. Grubość tarczy nominalną i minimalną ustala producent – informacje te można znaleźć w instrukcjach serwisowych, często również na obrzeżu tarczy. 

Przyjmuje się, że jeśli grubość tarcz jest poniżej minimalnej wartości, należy wymienić je na nowe. Często podczas wymiany zużytych okładzin co około 35 tys. km, zużycie tarcz jest na tyle wysokie, że zaleca się też ich wymianę.

Szczegółowe informacje na temat tarcz hamulcowych i ich prawidłowego montażu znajdziesz tutaj: https://qservicecastrol.eu/kiedy-trzeba-wymienic-tarcze-hamulcowe/ 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE

Czym jest doubezpieczenie w AC i czy trzeba to robić po każdej szkodzie?

Czym jest doubezpieczenie w AC i czy trzeba to robić po...

0
W przypadku ubezpieczenia Autocasco wyznaczana jest suma ubezpieczenia, czyli maksymalna kwota, jaką można uzyskać w ramach odszkodowania. Podczas zgłaszania kolejnych szkód z tego tytułu...
tory wyścigowe

Tory wyścigowe w Polsce

opony matador

Opony Matador – opinie i testy

Jak śledzić samochód?

OSTATNIE POSTY