Strona głównaInneCzym jest i ile trwa przedawnienie roszczeń z OC?

Czym jest i ile trwa przedawnienie roszczeń z OC?

-

Jeśli jesteś osobą poszkodowaną na skutek zdarzenia drogowego, nie musisz od razu ubiegać się o należne ci świadczenie z OC sprawcy. Twoje prawo do roszczeń obowiązuje przez długi czas, ale podlega przedawnieniu. Dowiedz się, kiedy dochodzi do przedawnienia, co pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek związanych z odszkodowaniem.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, osoba poszkodowana na skutek zdarzenia drogowego ma prawo do ubiegania się o odszkodowanie wypłacane z ubezpieczenia OC sprawcy. O ile stłuczka jest niegroźna i można natychmiast przystąpić do zgłoszenia szkody, o tyle sprawa komplikuje się w przypadku poważniejszego uszczerbku na zdrowiu. Na szczęście nie musisz od razu zgłaszać szkody – możesz to zrobić po zakończonym leczeniu. Nie można jednak zwlekać zbyt długo, ponieważ tego typu roszczenia – jak każde inne – po pewnym czasie stają się bezzasadne.

Przedawnienie roszczeń – co to jest?

Przedawnienie roszczeń jest pojęciem, które występuje w prawie cywilnym. W ogólnym rozumieniu oznacza to niemożność zgłaszania konkretnego roszczenia po upływie określonego terminu.

W ujęciu nakierowanym na ubezpieczenie komunikacyjne, mianem przedawnienia roszczeń określa się termin, po upływie którego poszkodowany nie może ubiegać się o świadczenie wypłacane z OC sprawcy. W takim przypadku towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo odmówić odszkodowania, do czego – zgodnie z przepisami – ma pełne prawo.

Terminy przedawnienia w przypadku ubezpieczenia OC

Zastanawiasz się, jakie terminy obowiązują, jeśli chodzi o przedawnienie roszczeń z OC? Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od powodu rodzaju szkody oraz przyczyny roszczenia.

  • Odszkodowanie lub zadośćuczynienie

W przypadku gdy osoba pokrzywdzona chce otrzymać zadośćuczynienie lub odszkodowanie za doznaną szkodę, wówczas ma 3 lata na ubieganie się o świadczenie. Okres ten liczony jest od momentu, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie oraz sprawcy.

Warto przy tym podkreślić, że maksymalny okres wynosi 10 lat – licząc od dnia, w którym doszło do zdarzenia.

  • Szkoda na skutek przestępstwa

Jeżeli szkoda powstała w efekcie przestępstwa, wówczas roszczenie przedawnia się po 20 latach – licząc od dnia popełnienia zbrodni lub występku.

  • Szkoda na osobie

W przypadku szkody na osobie (np. uszczerbek na zdrowiu wynikający z potrącenia pieszego przez samochód), roszczenia przedawniają się po 3 latach. Okres ten liczony jest nie od momentu, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i sprawcy.

  • Szkoda na osobie małoletniej

Jeżeli osobą poszkodowaną jest osoba małoletnia, wówczas przedawnienie roszczeń OC wynosi 2 lata od momentu uzyskania przez pokrzywdzonego pełnoletniości. Oznacza to, że o odszkodowanie można ubiegać się do chwili ukończenia przez dziecko 20. roku życia.

Przerwanie terminu przedawnienia – co to?

Przedawnienie może także przerwać swój bieg. Dochodzi do tego m.in. wówczas, gdy osoba pokrzywdzona w zdarzeniu drogowym:

  • zgłosi się do towarzystwa ubezpieczeniowego w celu likwidacji szkody,
  • będzie ubiegać się o odszkodowanie lub zadośćuczynienie na drodze sądowej,
  • złoży wniosek o próbę ugodową,
  • rozpocznie mediacje ze sprawcą zdarzenia drogowego odpowiedzialnego za szkodę,
  • złoży wniosek do Rzecznika Finansowego o przeprowadzenie postępowania.

Warto pamiętać o zachowaniu ciągłości ubezpieczeniowej

Czasami wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do zdarzenia drogowego, w którym osoba pokrzywdzona będzie domagać się odszkodowania. Ważna polisa OC zdejmie z ciebie obowiązek wypłaty takiego świadczenia – zrobi to towarzystwo ubezpieczeniowe, zgodnie z przepisami.

Nie unikaj więc płatności za polisę OC, aby zaoszczędzić. Wybierz najtańsze ubezpieczenie samochodu, dzięki któremu odpowiedzialność za wypłatę odszkodowania przejdzie na ubezpieczyciela.

Pamiętaj! Wysokość składki nie wpływa na zakres ochrony, sumy gwarancyjne ani na okres przedawnienia roszczeń. Nie ma więc sensu przepłacać, skoro najtańsza polisa chroni cię tak samo jak OC dwukrotnie wyższe.

Aby znaleźć tanie OC, warto skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń dostępnego w ubezpieczeniowym serwisie porównywarkowym. Dzięki temu nie tylko szybko poznasz orientacyjny koszt polisy, ale i wykupić ubezpieczenie bez wychodzenia z domu.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE

Borsehung

Borsehung – co to za firma? Opinie

0
Wśród fanów motoryzacji, szczególnie pojazdów z grupy Volkswagena, pytanie o Borsehung - co to za firma i jakie o  Borsehung opinie można znaleźć w...

OSTATNIE POSTY