Strona głównaZakupCo powinna zawierać umowa kupna-sprzedaży samochodu?

Co powinna zawierać umowa kupna-sprzedaży samochodu?

-

Umowa kupna-sprzedaży samochodu to dokument potwierdzający dokonanie transakcji. Powinien on składać się z określonych elementów, a często również dodatkowych załączników. Jakie dane muszą znaleźć się w ważnej umowie kupna-sprzedaży? O czym należy pamiętać podczas spisywania takiego dokumentu?

Co musi zwierać umowa kupna-sprzedaży auta?

Umowa kupna-sprzedaży samochodu powinna składać się z określonych elementów. Brak któregokolwiek z nich wiąże się z poważnymi problemami w późniejszym czasie. Z tego powodu warto orientować, jakie dane muszą znaleźć się we wspomnianym dokumencie. Są to takie informacje, jak:

  • data i miejsce transakcji,
  • dane osobowe obu stron (imię, nazwisko, PESEL, adres, numer dowodu osobistego),
  • informacje o pojeździe (model, marka, numer nadwozia, numer rejestracyjny),
  • kwota transakcji,
  • podpisy obu stron.

Brak jakichkolwiek informacji sprawia, że umowa jest nieważna. Konieczne jest pamiętanie o jeszcze kilku kwestiach. Niektóre samochody należą do większej liczby osób. W takiej sytuacji konieczne jest zawarcie danych osobowych oraz podpisów wszystkich współwłaścicieli. Z tego powodu do dokonania transakcji warto się dobrze przygotować i sprawdzić, czego dokładnie będziesz potrzebować.

Dodatkowe informacje w umowie kupna-sprzedaży samochodu

Istnieją również informacje, które warto zawrzeć w umowie kupna-sprzedaży w celu zabezpieczenia się w przyszłości. Mowa tu m.in. o oświadczeniu o prawie własności pojazdu. Ważne jest także potwierdzenie stanu licznika i odpowiedzialności za ukryte wady. Takie działania pozwolą na rozwiązanie ewentualnych sporów w późniejszym czasie. Dzięki temu nie okaże się, że samochód jest obciążony zastawem lub postępowaniem sądowym.

Warto wspomnieć również o liczbie przekazanych kluczyków, dodatkowym wyposażeniu pojazdu czy dokumentach, które trafiają do nabywcy. Przyda się także oświadczenie o tym, że samochód spełnia warunki techniczne pozwalające na jego legalne wykorzystywanie na drogach. Jeśli auto ma jakieś usterki i inne uszkodzenia, warto zawrzeć dokładne informacje na ten temat w umowie. Dokument ten może mieć więc nawet kilkadziesiąt stron, w zależności od tego, co chcesz w nim umieścić. Dodatkowe dane pozwalają jednak na ułatwienie rozwiązywania trudnych sytuacji w przyszłości, co jest bardzo istotne.

Czego nie powinno się umieszczać w umowie kupna-sprzedaży samochodu?

Istnieją również zapisy, których powinno się wystrzegać podczas podpisywania umowy kupna-sprzedaży samochodu. Czasem sprzedający wymaga zrzeczenia się prawa do rękojmi. Nie warto decydować się na takie rozwiązanie. Nie należy zatem oświadczać, że przyjmujesz stan techniczny pojazdu w momencie kupna i nie będziesz zgłaszać żadnych roszczeń w późniejszym czasie. Dobrym pomysłem jest również wskazanie odpowiedzialności za wszelkie wady, które wyjdą na jaw podczas użytkowania samochodu przez nowego właściciela. W ten sposób można odzyskać część pieniędzy i rozwiać wątpliwości, kto powinien zająć się naprawą ewentualnych ukrytych usterek.

Umowa kupna-sprzedaży auta – gotowy druk czy pismo odręczne?

Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest umowa kupna i sprzedaży samochodu bazująca na gotowym formularzu. W ten sposób dokument prezentuje się schludnie, a obie strony na pewno nie zapomną o wpisaniu konkretnych informacji. W internecie znaleźć można wiele formularzy, które wystarczy wydrukować i zabrać ze sobą na miejsce spotkania. Przed taką czynnością warto jednak sprawdzić, czy zawierają one wszystkie niezbędne pola. Brak najważniejszych informacji może bowiem sprawić, że umowa będzie nieważna, a dochodzenie swoich praw – bardzo utrudnione.

Drukowanie gotowego formularza nie jest jednak obowiązkowe. Równie dobrze sprawdzi się też zwykła kartka zapisana odręcznie. W takim przypadku trzeba jednak pamiętać o zawarciu w dokumencie wszystkich niezbędnych danych. Tworzenie takiej umowy jest również bardziej czasochłonne, dlatego większość osób decyduje się jednak na gotowe formularze do wydrukowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

POPULARNE

jaki kamper

Jaki kamper wybrać?

0
Kamper jest fantastycznym rozwiązaniem dla osób, które uwielbiają niezależność i swobodę. Nie jest to tylko środek transportu, często jest to również styl bycia. Możliwość...

Aplus – opinie i testy

OSTATNIE POSTY