Strona głównaNaprawaBadanie techniczne, a przegląd techniczny pojazdu

Badanie techniczne, a przegląd techniczny pojazdu

-

Poruszając się samochodem, bierzemy odpowiedzialność zarówno za siebie, jak i za innych uczestników ruchu. Dlatego bardzo ważne jest, aby auto, którym jeździmy było w stu procentach sprawne. Właśnie dlatego rokrocznie mamy obowiązek fundować mu badanie techniczne. Wbrew pozorom nie jest ono tożsame z przeglądem technicznym pojazdu. Jakie są różnice?

Badanie techniczne pojazdu

Badanie techniczne pojazdu przeprowadza się w stacjach diagnostycznych. Jest ono obowiązkowe i niezbędne aby auto mogło uczestniczyć w ruchu drogowym. W przypadku nowego samochodu, na pierwsze badanie techniczne trzeba pojechać dopiero po 3 latach od rejestracji, kolejne będą wykonywane co dwa lata. Dopiero pięcioletnie i starsze auta mają obowiązek przeprowadzania badania technicznego co rok. Podczas badania sprawdza się między innymi hamulce, układ kierowniczy, zawieszenie, ogumienie oraz oświetlenie.

Przegląd techniczny samochodu

Przegląd techniczny czy też okresowy samochodu ma na celu wymianę filtrów i płynów eksploatacyjnych. Częstotliwość przeglądu jest uzależniona od modelu auta oraz wersji silnikowej. Z uwagi na to, że dzisiejsze samochody są na ogół wyposażone w komputer pokładowy, to właśnie on poinformuje nas o konieczności wykonania przeglądu technicznego. Niestety w większość aut, komputer sugeruje wymianę oleju co 25 000-30 000 km. To zdecydowanie nie jest dobry pomysł! Interwał ten powinien wynosić od 10 000 do maksymalnie 15 000 km.

Co może obejmować przegląd techniczny samochodu? Między innymi wymianę filtra powietrza, oleju, kabinowego, a także wymianę płynów chłodniczego i hamulcowego, wymianę rozrządu, sprawdzenie stanu zawieszenia, układu kierowniczego czy wydechowego. Obejmuje też diagnostykę komputerową i sprawdzenie prawidłowego ciśnienia w oponach.

Warto dbać o nasz samochód

W przeciwieństwie do badania technicznego, przegląd okresowy nie jest obligatoryjny i zależy tylko i wyłącznie od nas. Warto jednak być sumiennym również w tej czynności. Regularne serwisowanie pojazdu wpływa nie tylko na utrzymanie gwarancji producenta, ale sprawia, że samochód jest mniej awaryjny, a jego wartość na rynku aut używanych – wyższa. 

Po więcej informacji zapraszamy tutaj: https://motointegrator.com/pl/pl/poradniki/porady-eksploatacyjne/badanie-techniczne-pojazdu-czy-przeglad-techniczny-samochodu

Artykuł sponsorowany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE

Czynnik r1234yf

Wymiana czynnika 1234yf na r134a

0
We wszystkich samochodach układ klimatyzacji, odpowiadający za odparowanie zimą nadmiaru wilgoci z szyb samochodowych, a latem dającej przyjemny chłód podczas każdej podróży, musi zostać...

Co to jest ASO?

akumulator

Jak sprawdzić akumulator?

OSTATNIE POSTY