Strona głównaZakup6 wskazówek przed zakupem zabytkowego samochodu!

6 wskazówek przed zakupem zabytkowego samochodu!

-

Masz zamiar kupić stary, klasyczny pojazd, ale nie wiesz jak się za to zabrać? Podpowiemy Ci! W poniższym tekście wskażemy Ci między innymi gdzie najlepiej kupić zabytkowy pojazd, jak sprawdzić jego historię oraz na co najlepiej zwrócić uwagę przy wyborze oldtimera lub youngtimera?

Zakup samochodu zabytkowego to złożony proces, który wymaga szczególnej uwagi. Nie każde starsze auto może nosić bowiem miano „klasyka”. Niektóre, znacznie uszkodzone egzemplarze nadają się już bowiem tylko na złom lub części zamienne. Postaramy się wskazać jak uniknąć zakupu takiego samochodu.

Sprawdź historię samochodu

Niektórzy sprzedawcy opowiadają niesamowite historie o swoich autach. Niektóre z nich nie mają wiele wspólnego z prawdą. Powinieneś dokładnie zweryfikować wszystkie informacje o pojeździe. Jeżeli ten jest zarejestrowany w Polsce, to wiele informacji otrzymasz przez Centralną Ewidencję Pojazdów. 

W przypadku aut sprowadzanych nie masz jednak możliwości weryfikacji historii w ten sposób. Jak działać w takim przypadku? Poproś o opinię rzeczoznawcy na temat auta lub numer VIN (jeżeli auto jest zarejestrowane, to na wielu popularnych portalach internetowych wygenerujesz raport dotyczący historii pojazdu). Możesz też samemu zamówić rzeczoznawcę, jeżeli samochód jest w Polsce i dokładnie go sprawdzić.

Wybierz naprawdę niezwykły model

Jak zaznaczyliśmy na początku, nie każdy stary pojazd jest zabytkiem. Kupno takiego klasycznego auta to inwestycja, która powinna być dla Ciebie opłacalne. Postaw na samochody rzadkie, niezwykłe, w wyjątkowym stanie technicznym i blacharskim. 

Auta takie jak VW Karmann Ghia czy Ford Mustang w pierwszych wersjach produkcji to egzemplarze niezwykłe na polskich drogach. Kupując takowe masz pewność, że otrzymujesz bardzo rzadkie auta, których cena będzie co najmniej taka sama, a nawet wyższa wraz z upływem lat.

Zwróć uwagę na wyposażenie pojazdu

W niektórych sytuacjach seryjnie produkowane i często spotykane modele również mogą nosić miano „auta zabytkowego”. Konieczne jest jednak, aby wyróżniały się wyposażeniem lub wersją silnika. Dotyczy to między innymi BMW E34 (niezwykle pożądany jest każdy egzemplarz w wersji M5 lub Alpina), Alfa Romeo czy pozostałych, często spotykanych w standardowych wersjach aut. Wiele niestandardowych samochodów zabytkowych znajdziesz m.in. w Japonii. 

Zdarzają się także stare samochody w fabrycznym stanie. Jeżeli auto praktycznie nie wyjechało za drzwi salonu, to jest zdecydowanie warte inwestycji.

Poszukaj poza granicami kraju

Jeżeli masz taką możliwość, to kupuj auta zabytkowe poza Polską. Krajowe samochody są najczęściej bardzo drogie, a niewielu kolekcjonerów pozbywa się naprawdę wyjątkowych egzemplarzy. W USA, Japonii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich czy Niemczech możesz trafić na pojazdy, których wcześniej nie widziałeś w naszym kraju. Pamiętaj, że niekoniecznie musisz znać się na sprowadzaniu aut. Możesz skorzystać z usług sprawdzonej i doświadczonej firmy, która Ci w tym pomoże.

Wiele pojazdów zabytkowych oferuje między innymi RichterMotors. Na aukcjach tej renomowanej firmy znajdziesz wspomniane wcześniej auta takie jak Ford Mustang, VW Karmann Ghia, ale też różne wersje zabytkowych Mercedesów czy Maserati. Wszystkie są dokładnie sprawdzone, a ich stan techniczny nie budzi żadnych wątpliwości. 

Kupuj ze sprawdzonego źródła

Inwestycja w starsze, zabytkowe samochody wiąże się z wydatkiem sporej kwoty. Z tego względu kupuj pojazdy wyłącznie w sprawdzonych miejscach. Sprawdź jakie opinie ma firma, która oferuje auta oraz czy zapewni Ci przejście przez pełną procedurę rejestracji takiego samochodu.

Zwróć też uwagę na transparentność procesu zakupowego, przejrzystość, dostęp do wszelkich informacji związanych z pożądanym autem. Stosując się do tych zasad masz pewność, że kupujesz naprawdę ciekawy i zadbany egzemplarz.

Kup samochód, który Ci się podoba!

Na koniec pamiętaj, że zabytkowe auto ma Ci się przede wszystkim podobać! Wytypuj wcześniej modele, które wzbudzają w Tobie zachwyt i emocje. Jazda klasycznym samochodem ma być dla Ciebie radością i komfortowym przeżyciem. Nie kupuj zabytkowego pojazdu „na siłę” – to nie auto, które ma zawieźć Cię do pracy. Jeżeli złamiesz tę zasadę, to nawet najciekawszy, najbardziej zadbany egzemplarz nie będzie użytkowany z przyjemnością. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

POPULARNE

Producent GT Radial – opinie i testy

Producent GT Radial – opinie i testy

0
Będąc właścicielem pojazdu, należy zwracać szczególną uwagę na wiele czynników, które są związane z elementami eksploatacyjnymi. Wbrew pozorom, ale to właśnie opony są najbardziej...

OSTATNIE POSTY